Chery Tiggo 4
Chery Tiggo 4 Car Rental In Dubai
The Chery Tiggo 4 is a compact SUV from Chinese automaker Chery that blends modern styling, technology and value. It offers a 1.5-litre turbocharged petrol engine in many markets, with a CVT gearbox and front-wheel drive configuration. The Tiggo 4 makes a strong case.

5
Seat

2026
Model

4
Luggage

Petrol
Varient
Vehicle Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Engine | 1.5 L turbo petrol (≈ 1,498 cc) |
| Max Power | 108 kW (~145 hp) @ ~5,500 rpm |
| Max Torque | 210 Nm @ ~1,750-4,000 rpm |
| Transmission | CVT (continuously variable) |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Length | 4,307 mm |
| Width | 1,825 mm |
| Height | 1,660 mm |
| Wheelbase | 2,610 mm |
| Fuel Tank Capacity | 51 litres |
| Fuel Consumption (Combined) | ~7.4 L/100 km |
| Seating Capacity | 5 persons |
Highlights

Powerful Performance
Experience 602 horsepower and 0-60 mph in 3.2 seconds

Top Speed
Reach exhilarating speeds of up to 205 mph

No large deposits
Only pay a minimal starter fee

Free basic insurance
Included in your monthly fee

Swap your car
After 6 months or after your first rental

Free delivery
Get it right to your door absolutely free
EXCELLENT Based on 747 reviews Posted on julianne mutindaTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Mr.Nishith Rag very Good service very perfect thanks Mr nishith ragPosted on Rohan BotesTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Good service Friendly staff Clean cars Good communication Thanks to Manoj and Rahul also for helping me every step of the way Keeping in communication and updating Cars kept in good condition They will pick it up from you when it needs.to go for service and bring it back no headachePosted on Mohammad Al dagherTrustindex verifies that the original source of the review is Google. A great experience with Morning Company; the procedures were easy and quick. And I especially thank Mr. ManojPosted on Anwar KhanTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Nishith was very professional and courteous. I highly recommend their service. Thank you.Posted on ADHISH KUNHIRAMANTrustindex verifies that the original source of the review is Google. "Had a great experience with Morning star rent a car.Big thanks to Mr. Rahul for making the process easy and smooth. He is the best advisor there - very professional and quick with the paper works, he helped me find the perfect car. Highly recommend asking for him". A big shout out to Mr. Rajesh for his thoroughness;he personally checked the fitness of the car to ensure everything was perfect before delivery.Showing only 5 star reviews
Frequently Asked Questions (FAQs)
Do I need to pay a deposit?
What does the monthly fee include?
Can I swap cars? How do I do this?

Rental Cost
85 AED
Daily
------------------
Mileage Limit
150 km
825 AED
Weekly
--------------------
Mileage Limit
1500 km
1825 AED
Monthly
--------------------
Mileage Limit
2000 km

Lease Rental
* Price per month
4975 AED
1 Year
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
2875 AED
2 Years
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
2365 AED
3 Years
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
1890 AED
4 Years
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
