OMODA C5 1.5TC /SPORT
OMODA C5 1.5TC /SPORT Car Rental In Dubai
The OMODA C5 1.5TC Sport is a bold and dynamic compact SUV designed for drivers who prefer sporty styling, modern technology, and responsive performance. Developed under Chery’s youthful and futuristic OMODA brand, the C5 Sport stands out with its aggressive design, coupe‑inspired profile, and tech‑focused interior.
Perfect for Dubai’s city roads, the OMODA C5 Sport delivers a smooth yet engaging driving experience with everyday practicality.

5
Seat

2026
Model

3
Luggage

Petrol
Varient
Vehicle Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Body Type | Compact Sport SUV (5-door) |
| Length × Width × Height | Approx. 4,400 mm × 1,830 mm × 1,588 mm |
| Wheelbase | Approx. 2,630 mm |
| Engine | 1.5L Turbocharged Petrol (1.5TC) |
| Maximum Power | Approx. 156 bhp |
| Maximum Torque | Approx. 230 Nm |
| Transmission | CVT Automatic |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| 0–100 km/h | Approx. 9.9 seconds |
| Fuel Efficiency | Tuned for sporty yet efficient driving |
Highlights

Powerful Performance
Experience 602 horsepower and 0-60 mph in 3.2 seconds

Top Speed
Reach exhilarating speeds of up to 205 mph

No large deposits
Only pay a minimal starter fee

Free basic insurance
Included in your monthly fee

Swap your car
After 6 months or after your first rental

Free delivery
Get it right to your door absolutely free
EXCELLENT Based on 741 reviews Posted on Anwar KhanTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Nishith was very professional and courteous. I highly recommend their service. Thank you.Posted on ADHISH KUNHIRAMANTrustindex verifies that the original source of the review is Google. "Had a great experience with Morning star rent a car.Big thanks to Mr. Rahul for making the process easy and smooth. He is the best advisor there - very professional and quick with the paper works, he helped me find the perfect car. Highly recommend asking for him". A big shout out to Mr. Rajesh for his thoroughness;he personally checked the fitness of the car to ensure everything was perfect before delivery.Posted on Muhammad HarrisTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Very Good & Cooperative Professional staff - Mr. RajeshPosted on ali bldoTrustindex verifies that the original source of the review is Google. He gives a special experience and a happy day to all Mr.Rajesh is so helpfull,polite and meticulousPosted on Sherju IyyakaduTrustindex verifies that the original source of the review is Google. The service provided by Mr. Rajesh was goodPosted on Ajay VargheseTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Good attitude and good customer service 5 starPosted on Harris LawTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Mr. NISHITH RAG did a very professional job. The car handover process is very smooth and professional. I really appreciate it.Posted on Srivalli samineni2020Trustindex verifies that the original source of the review is Google. Nishithrag was very helpful.Showing only 5 star reviews
Frequently Asked Questions (FAQs)
Do I need to pay a deposit?
What does the monthly fee include?
Can I swap cars? How do I do this?

Rental Cost
Daily
------------------
Mileage Limit
150 km
Weekly
--------------------
Mileage Limit
1500 km
Monthly
--------------------
Mileage Limit
2000 km

Lease Rental
* Price per month
7075 AED
1 Year
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
3875 AED
2 Years
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
2800 AED
3 Years
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
2325 AED
4 Years
------------------
Mileage Limit
2000 km per Month
